Zamki ukryte w Sudetach

Sudety to łańcuch górski znany szeroko z jednego najsłynniejszych szczytów Polski – Śnieżki. Położony jest na terenie południowo-zachodniej części naszego kraju, północnych Czech i jeszcze jego malutki kawałek znajduje się w Niemczech. Powszechnie wiadomo, że jest to jeden z piękniejszych łańcuchów górskich – każdego roku zjeżdża się tutaj wielu turystów spragnionych niezwykłych widoków. Na wstępie warto wiedzieć, że w okolicznych miejscowościach baza noclegowa jest naprawdę dobrze rozwinięta. Na hasło „noclegi lub noclegi w Sudetach” znajdziemy bez problemu każdy typ noclegu – od pól namiotowych i domków, po pensjonaty i kwatery prywatne, aż po wille i ośrodki SPA. Najpopularniejsze miejsca to bez wątpienia Świeradów-Zdrój, Duszniki- Zdrój, Karpacz, Jelenia Góra i wiele innych.

Co można robić w Sudetach? Oczywiście, przede wszystkim korzystać ze wszystkich dobrodziejstw, jakie dają góry. Co jednak zrobić w te dni, kiedy jest chłodno, pochmurno czy też pada deszcz? Odpowiedź brzmi – zwiedzać! Pośród malowniczych gór, ukryte są bowiem piękne zamki. Na pierwszym miejscu pod względem okazałości plasuje się bez wątpienia Zamek Książ. Trzeba wiedzieć, że jest on 3, co do wielkości gmachem w Polsce – posiada aż 400 różnych komnat, z których każda charakteryzuje się innym stylem i powiązana jest z inną historią. Jedne z najpiękniejszych i najbardziej wystawnych to Sala Konrada i Sala Maksymiliana. Warto także zwiedzić Salon Włoski. Salon Zielony, Salę Portretową oraz zbrojownię. Ponadto trzeba koniecznie choć trochę czasu poświęcić na wspaniałe ogrody oraz Tarasy – Wejściowy, Prochowy i Bogini Flory, Wodny, Zachodni, Kasztanowcowy i Różany. Nie można nie wejść na jedną z wielu baszt – widok naprawdę zapiera dech w piersiach. Na koniec warto jeszcze przejechać się bryczką.

Kolejnym zamkiem, który wart jest zobaczenia, jest Zamek Chojny. Warto wiedzieć, że aby go zwiedzić, trzeba najpierw wejść na górę Chojny. Ponadto ciekawostką jest to, że już od kilku lat działa tam Bractwo Rycerskie, które co roku na jesień organizuje Rycerskie Turnieje Kusznicze. To oczywiście nie są wszystkie zamki Sudetów. Możemy się skierować do tych nieco mniej znanych jak np. do Zamku Gryf, Bolków, Niesytno, w Świeciu, Sokolca czy Zamku Czocha. Każdy na pewno znajdzie wówczas swój ulubiony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>