Zamek w Malborku

Malbork będąc miastem bardzo starym i z głęboko ukorzenioną historią dysponuje wieloma zabytkami architektonicznymi. Wśród nich niewątpliwą perełkę stanowi Zamek Malbork. Ten wspaniały i imponujący kompleks zamkowy został zbudowany z cegły, co mimo wielokrotnych dewastacji, pozwoliło na jego odbudowę. Jego powstanie datuje się na okolice trzynastego wieku, jednak przeciągająca się budowa trwała aż do wieku piętnastego. Na początku wieku dwudziestego został on zniszczony przez odbywające się na tym terenie działania wojenne. Wielokrotne przebudowy i rekonstrukcje pozwoliły na odzyskanie zamku w bardzo dobrym stanie. Przez wieki zamek stanowił siedzibę dla funkcjonujących na terenie Malborka władz. Niegdyś była to siedziba zakonu Krzyżackiego, później władz Prus Zachodnich, jak również królów Polski. Zawsze natomiast było to miejsce ważne ze względów historyczno-politycznych.

Kompleks składa się z trzech głównych elementów: Zamku Wysokiego, Zamku Średniego i Zamku Niskiego. Wszystkie posiadają swój teren przyzamkowy, a niektóre kaplice. Architekturę budowli tworzą elementy gotyckie. Wybudowano go z cegły i otoczono fosą, co czyni zamek obiektem warownym, doskonale zabezpieczonym przed niechcianymi i nieproszonymi gośćmi.

W dniu dzisiejszym jest on oczywiście w niemalże całości udostępniony zwiedzającym. Stanowi on siedzibę Muzeum Zamkowego w Malborku. Można tutaj zobaczyć również wiele eksponatów zgromadzonych na przestrzeni dziejów i uchronionych, nieraz cudem, przed zębem historii. Zamek w Malborku został w roku 1997 wpisany na listę UNESCO, co niewątpliwie świadczy o jego unikatowości. Ciekawostką jest, iż jest to jedyna w kraju tego typu budowla w całości stworzona z cegły.

Ponieważ zamek nie jest jedyną atrakcją turystyczną Malborka, warto zatrzymać się w mieście na dłużej i poczuć ukrytego tutaj ducha historii. Tutejsza baza noclegowa zapewni schronienie każdemu przyjezdnemu, bez względu na to czy chce on w mieście spędzić kilka tygodni, czy pojedyncze noclegi (). Malbork bowiem dysponuje wieloma hotelami, ale również kwaterami prywatnymi. W mieście, jak i okolicy znajduje się również doskonałe zaplecze gastronomiczne i wiele dodatkowych atrakcji turystycznych zarówno dla najmłodszych zwiedzających, jak też ich rodziców oraz seniorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>