U podóża Gór Stołowych: Kudowa-Zdrój

Kudowa-Zdrój to miejscowość uzdrowiskowa w Kotlinie Kłodzkiej u podnóża Gór Stołowych. Poza właściwościami wód leczniczych i łagodnego mikroklimatu warto odwiedzić ją również ze względu na imponujące zabytki. Najbardziej znanym z nich jest Kaplica Czaszek, znajdująca się w Czermnej – dziś dzielnicy Kudowy, dawniej odrębnej miejscowości, należy zaledwie do trzech takich zabytków w Europie. Stworzona została przez miejscowego proboszcza, księdza Wacława Tomaszka, na przełomie XVIII i XIX wieku. Zauważył on ludzkie szczątki odsłonięte przez osuniętą ziemię na skarpie. Kiedy postanowił je wydobyć, aby urządzić należyty pochówek, okazało się, że jest ich znacznie więcej.

Dla ofiar wojen i epidemii, jakie tu się toczyły wybudowano więc kaplicę. W jej ścianach i suficie spoczywa około 3 tysięcy czaszek i kości, a w krypcie pod ziemią około dziesięciokrotne więcej. Zwiedzający mogą zobaczyć wyeksponowane przy ołtarzu kości ze śladami urazów i należące do budowniczych kaplicy. Tuż obok znajduje się dzwonnica wybudowana w roku 1603. Warto zwrócić uwagę na ozdobny element góry – tzw. makownicę z dekoracyjnymi wzorami, a także na okienka strzelcze, bowiem pierwotnie wieża ta spełniała także funkcje obronne, kiedy wybudowano ją jako bramę prowadzącą do XIV-wiecznego kościoła pw. św. Bartłomieja.

Turyści chętnie odwiedzają również położoną na południe od miasta kapliczkę ze Źródełkiem Maryi, któremu wierni przypisują cudowne uzdrowienia i uratowanie miasta w czasie epidemii cholery w 1832 roku, a także Pstrążną, gdzie mieści się Skansen Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego. Dotrzeć tu można szlakiem pieszym prowadzącym z Pasterki i Błędnych Skał (które również warte są uwagi), a dalej w kierunku Kudowy i dalej.

W miejscowości znajdziemy nie tylko uzdrowiskowe sanatoria, ale i liczne obiekty turystyczne oferujące noclegi. Kudowa-Zdrój przez cały rok jest otwarta na podróżnych, a na formy nocowania składają się różnorodne obiekty – przede wszystkim pensjonaty i wille, ale nie brakuje zarówno gospodarstw agroturystycznych w okolicy, jak i hoteli. Warto więc wykorzystać urlop, aby skorzystać z rozmaitych dostępnych w Kudowie i okolicy atrakcji oraz sposobów spędzania czasu. Uzdrowiskowe miasteczko doskonale prezentuje się także jesienią czy wiosną, kiedy można cieszyć się długimi spacerami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>