Solińskie morze w Bieszczadach

Domek w górach z widokiem na morze? Brzmi jak opis obrazu artysty-marzyciela. Zwłaszcza, jeśli pod uwagę bierzemy Polskę, w której przecież góry od morza dzieli cały nie tak krótki kraj. Okazuje się, że jeśli dokładnie przyjrzymy się mapie, na jej wschodnio-południowych krańcach, nieco obok bieszczadzkich Ustrzyk Dolnych, bardzo niedaleko od zarysowanych masywów górskich zobaczymy całkiem spory zbiornik wodny. Bardzo prawdopodobne, że wspomniany artysta-marzyciel właśnie tam namalował swój obraz.

Bo na mapie widzimy nazwę Solina, a obok niej, na sporej niebieskiej plamie podpisano Zalew Soliński [https://pl.wikipedia.org/wiki/Jezioro_Solińskie]. Wydaje się to dziwne, zważając na lokalizację – przecież wiadome jest, że takie zbiorniki wodne tak blisko gór w Polsce nie występują.  Ano, nie występowały aż do połowy dwudziestego wieku. Wtedy to prace nad zbudowaniem tamy na Sanie (rzece przechodzącej przez Podkarpacie, żeby wpaść do Wisły) weszły na inny poziom. Wkrótce jej budowa została zakończona, a pobliskie tereny zalane. Powstały piękne widoki, szybko wykształciły się ciekawe plaże, a turyści upatrzyli w Solinie swoje miejsce na wakacje. Odbiło się to bardzo na rozwoju pobliskich wiosek, które szybko przestały się różnić od tych wszystkich nadmorskich turystyczno-rekreacyjnych możliwości. Baza noclegowa [] rosła jak na drożdżach przybierając coraz to nowe oferty. Dzisiaj praktycznie każdy zainteresowany, niezależnie od budżetu, oczekiwań czy innych parametrów znajdzie odpowiedni dla siebie nocleg. Solina zaoferuje domki do wynajęcia, schroniska, pokoje. A wyjątkowe jest w nich to, że oprócz bliskiej odległości do jeziora, nie tak daleko jest w góry. Trzeba wspomnieć, że bardzo piękne góry. Ale tego, co oferują góry chyba nie trzeba nikomu przedstawiać.

Wspomniane podobieństwa do nadmorskich kurortów widać przede wszystkim na plażach. Oczywiście nie wszystkie są dostępne, nie wszystkie są całkiem bezpieczne, ale jest mnóstwo powierzchni, w której odnajdzie się każdy – nie tylko osoba dobrze obyta z wodą. Na ich brzegach można śmiało się położyć, niektóre pokryte są miękkim piaskiem, rozłożyć ręcznik, wypożyczyć rower wodny, kajak, ponton, łódkę, praktycznie wszystko (oczywiście oprócz wielkich frachtowców i im podobnych). Dla mieszkańców okolic jest to świetny wybór ze względu na odległość. Dla mieszkańców dalszych nadal jest to świetny wybór ze względu na różnorodność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>