Rys historyczny Sromowiec Wyżnych

Sromowce Wyżne to miejscowość w gminie Czorsztyn, w powiecie nowotarskim {otwórz➮strona powiatu}, która liczy nieco ponad 1200 mieszkańców. Początki miejscowości sięgają XIV wieku. W przeszłości miejscowość utrzymywała się z rolnictwa i flisactwa. Rozwój turystyki w tym regionie związany jest z powstaniem Zbiornika Czorsztyńskiego i wyciągu na stoku Sosny. Wpływ na rozwój miejscowości miał zakon klarysek. W jego rękach znajdowały się ziemie. W latach 20. XX wieku powstały tu domy harcerskie Watra, Orle Gniazdo, Dworek Cisowy. Były to ośrodki szkoleń instruktorek szkoły żeńskiej. Obecnie budynki są bazą noclegową dla wycieczek w okresie letnim i zimowym.

Główne atrakcje to m.in. spływ Dunajcem, wyciąg narciarski Polana Sosny. Na terenie miejscowości znajdują się zabytki: kościół św. Stanisława Biskupa Męczennika, Izba Regionalna stworzona przez koło gospodyń wiejskich. W przeszłości mieściła się tu szkoła podstawowa, kino objazdowe, biblioteka, teatr ludowy, klubokawiarnia. Dziś znajdują się tu pamiątki związane z regionem, eksponaty z wiejskiego domu i sprzęty z XIX i XX wieku. Jest też Muzeum Tradycji Góralskich. W okolicy znajduje się wyciąg narciarski Polana Sosny i elektrownia wodna Niedzica (można tu obejrzeć filmy i zwiedzać wnętrza tamy na Dunajcu). W okresie letnim odbywają się tu letnie festyny i występy zespołów regionalnych. W XV wieku na terenie miejscowości (na granicy polsko-węgierskiej) znajdował się zamek, który spełniał rolę strażnicy pomocniczej. Obecnie zamku nie ma, a na jego miejscu znajduje się góra, która nosi jego nazwę (Zamczysko). Turystom, którzy lubią zwiedzać zamki i pałace przypominamy o naszej poprzedniej wycieczce w Sudetach i tamtejszych zamkach {otwórz➮zaglebierace.pl}. Miejscowość słynie z folkloru, który jest reprezentowany przez mieszkańców. Mieszkańcy miejscowości posługują się gwarą podhalańską z wpływami słowackimi, węgierskimi i rumuńskimi. Regionalne stroje można zobaczyć podczas świąt kościelnych. Sromowce Wyżne położone są tuż obok przejścia granicznego ze Słowacją. Daje to możliwość do zwiedzania Tatr, które po słowackiej stronie słyną z termalnych źródeł.

Tanie noclegi w Sromowcach Wyżnych {otwórz➮Meteor} i liczne atrakcje sprawiają, że jest to ciekawe miejsce na wypoczynek w Pieninach. Baza noclegowa w Sromowcach obejmuje głównie agroturystykę i pokoje gościnne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>