Park Ducha Gór w Szklarskiej Porębie

Szklarska Poręba to miejsce pełne atrakcji, nie tylko doskonałe dla wielbicieli górskich szlaków w lecie i narciarstwa w zimie. Jest tutaj co zwiedzać, warto więc wybrać się choćby na parę dni z dziećmi i nie tylko. Najmłodszym turystom z pewnością przypadnie do gustu Park Ducha Gór. Przestrzeń rekreacyjna inspirowana karkonoskimi legendami, łączy je z edukacją ekologiczną. W zabytkowym zieleńcu wytyczono ścieżki i umieszczono pięć domków z baśniowymi nazwami, z których każdy pozwala poznać inny element przyrody regionu. Ponadstuletni plac założony został przez Hauptmannów – Gerharta, dramatopisarza i autora literackiej nagrody Nobla, który stworzył wiele swoich utworów właśnie w Szklarskiej Porębie, oraz Carla, biologa i pisarza, którego najbardziej znanym dziełem jest zbiór legend „Księgi Ducha Gór”.

Obok mieści się ich dawny dom, a obecnie muzeum, gdzie zobaczyć można m. in. wyroby ze słynnej Huty Szkła Józefina, stare fotografie czy wystawy artystów związanych ze Szklarską Porębą {dodatkowe informacje – wikipedia.org}. Działalność, z której dawniej miasto słynęło i której zawdzięcza swą nazwę, ożywa na oczach turystów w Leśnej Hucie, gdzie można zobaczyć, jak powstają różne szklane formy. Innym ciekawym miejscem jest Chata Walońska oraz rekonstrukcja średniowiecznej osady, zwana Tyglem Walońskim, gdzie można dowiedzieć się co nieco na temat pracy dawnych mistrzów trudniących się poszukiwaniem i obróbką minerałów oraz szlachetnych kruszców, jak i innych rzemieślników, których warsztaty zobaczymy na terenie osady. Przykłady licznych kamieni i skał, jakie można spotkać w tych górach, obejrzeć można w Muzeum Mineralogicznym, które ma w swoich zasobach w sumie około 3 tysięcy eksponatów.

Warto odwiedzić też Ośrodek Edukacji Ekologicznej Karkonoskiego Parki Narodowego. Umiejscowione w przepięknym budynku prezentuje w interaktywnej formie, jakie procesy doprowadziły do ukształtowania się gór oraz jakie zwierzęta i rośliny możemy w nich spotkać. Z kolei w Górach Izerskich, drugim paśmie otaczającym Szklarską, znajduje się astronomiczna ścieżka edukacyjna, z modelem układu słonecznego, którego elementy wykonane są każdy z innego typu skały. Miasto ma także wiele zabytkowych wilii, piękne uliczki z malowniczymi widokami, rozległe panoramy ze szczytów. Na najmłodszych czekają tematyczne rozrywki jak Wioska Indiańska i Park Dinozaurów oraz Parki Linowe Zarówno latem jak i zimą możemy liczyć na wiele form aktywnego wypoczynku. Jeżeli chodzi o miejsce do spania {noclegi Szklarska Poręba – meteor-turystyka.pl} to miejscowość  jest przygotowana na turystów indywidualnych i grupy przez cały rok. Baza noclegowa składa się z różnego rodzaju obiektów. Dojechać tutaj natomiast można zarówno swoim pojazdem, jak i pociągiem z różnych miast Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>