Ojcowska Maczuga Herkulesa

Ojców to niewielka miejscowość turystyczna położona niedaleko Krakowa. Jest to miejsce weekendowych wycieczek wielu turystów. Warto przyjechać w te okolice choćby po to, aby przez chwilę odetchnąć świeżym powietrzem Ojcowskiego Parku Narodowego czy zwiedzić okoliczne zabytki. Na wszystkich gości czeka w Ojcowie dobrze rozwinięta baza noclegowa. Przeważają tu głównie niewielkie obiekty. Dominuje agroturystyka, nocleg można znaleźć również na polu namiotowym. Szczegóły dotyczące oferty wypoczynku można znaleźć w miejscowym punkcie informacji turystycznej. Ciekawe opcje można znaleźć również w internecie pod hasłem “wolne noclegi Ojców”.

Co ciekawego można zobaczyć w Ojcowie? Na terenie wioski oraz jej najbliższych okolic dominują bardzo ciekawe formy skalne, które powstały w okresie jurajskim wskutek nagromadzenia się szczątek zwierzęcych. Charakterystyczne białe wapienie cieszą oko turystów, a miłośnikom wspinaczki skalnej służą jako świetne miejsce do treningów.

Jedną z najciekawszych wapiennych form skalnych zlokalizowanych niedaleko Ojcowa jest tak zwana Maczuga Herkulesa, czyli chyba jeden z najpopularniejszych ostańców w naszym kraju. Jest to jednocześnie jeden z najważniejszych symboli Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Jak głosi miejscowa legenda Maczuga Herkulesa stanęła niedaleko Ojcowa zgodnie z życzeniem Pana Twardowskiego w ramach jego paktu z diabłem. Cechą charakterystyczną tego głazu o wysokości ponad dwudziestu pięciu metrów jest fakt, iż stoi on niejako do góry nogami: ziemi dotyka jego węższa część i rozchyla się ku górze. Głaz ten stoi tuż przy drodze prowadzącej z Ojcowa do zamku w Pieskowej Skale. Kiedyś wspinaczka po tej skale była legalna, nawet na upamiętnienie pierwszego jej zdobycia obecnie na szczycie postawiony jest metalowy krzyż o wysokości dwóch metrów. Obecnie pomimo zakazów wciąż można spotkać amatorów wspinaczki, którzy próbują zdobyć tę formację skalną.

Na wycieczkę po Ojcowie i jego okolicach warto wybrać się zwłaszcza jesienią, kiedy to białe wapienne skały przepięknie kontrastują z kolorami czerwieniących się i złocących lasów. Na jesieni nie ma tu już aż tylu turystów, których spotkać można zwłaszcza podczas weekendów wakacyjnych. Osoby zmotoryzowane mogą swój samochód zostawić na płatnym parkingu, znajdującym się w samym centrum tej niewielkiej miejscowości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>