Miejsca godne odwiedzenia w bieszczadzkiej głuszy

Uherce Mineralne to prócz położenia w Kotlinie Uherczańskiej bardzo bogata wieś pod względem kulturowym z dużym naciskiem na atrakcje antropogeniczne. Poniższy artykuł ma na celu przybliżenie wszystkim atrakcji jakie czekają na odwiedzających Uherce Mineralne. Na szczególną uwagę zasługuje wyniszczony przez wojny i czas park dworski, który kryje na swoim terenie pozostałości po murach obronnych, fortyfikacjach, obmurowaniach i pozostałości dworku mieszczańskiego. Po I i II wojnie światowej zniszczony, a w okresie powojennym zmieniony w PGR podupadł do końca. Do obecnych czasów zachowały się tylko nieliczne okazy drzew i roślin jakie były uprawiane w parku dworskim. Kolejna atrakcja jaką kryje wieś to cmentarz usytuowany na Wzgórzu Lachowa swymi początkami sięgający I wojny Światowej. Na cmentarzu znajdują się zbiorowe mogiły żołnierzy poległych podczas wojny zarówno ze strony niemieckiej, rosyjskiej jak i innych nacji takich jak Bośniacy, Ukraińcy, Słowacy, czy Węgrzy. Polegli żołnierze walczyli głównie w latach 1914-1915 wtedy, kiedy na bieszczadzkich ziemiach przebieg wojny był najbardziej zaciekły i krwawy.

Aby dokładnie zapoznać się z zabytkami i historią tej miejscowości trzeba zatrzymać się tu na dłużej. Uherce Mineralne pokoje noclegowe mają na naprawdę fajnym poziomie. Każdy zwiedzający znajdzie idealne miejsce na odpoczynek dla siebie. Po zasłużonym relaksie można przystąpić do zwiedzania kolejnej atrakcji – powstałego pod koniec XIX wieku domu ubogich. Murowany budynek powstał tuż przy kościele św. Stanisława. Przeznaczony był na potrzeby biednych mieszkańców wsi, którzy mogli otrzymywać tu pomoc w postaci darmowych posiłków lub noclegów dla bezdomnych. Na chwilę obecną w dawnym domu ubogich zorganizowana jest galeria „pod Jesionami”, która obrazuje regionalną sztukę ludową tego terenu. Następna atrakcja to jeden z najstarszych na bieszczadzkim terenie dwór obronny wybudowany w 1580 roku przez Mikołaja Herburta. Od tego czasu posiadał on wielu właścicieli i był licznie dewastowany podczas wojen, najazdów i pożarów. Dwór jest budowlą piętrową z dwoma narożnymi alkierzami. Kiedyś w czasach świetności, jak każdy renesansowy kasztel, ozdobiony był attyką. Jedynym minusem jest to, że nie możemy zobaczyć tych atrakcji od środka ponieważ dwór jest zamknięty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>