Mazurskie Kruklanki

Gmina Kruklanki leży w północno-wschodniej części regionu warmińsko-mazurskiego, czyli w powiecie giżyckim, w części Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. W związku z czym prawdziwe bogactwo gminy stanowią lasy oraz jeziora mające łącznie sześćdziesiąt procent powierzchni. To właśnie krajobraz terenu gminy Kruklanki ukształtowany został w czasie ostatniego zlodowacenia bałtyckiego. Wskazuje się, że lodowiec, który kilkanaście razy nasuwał się oraz ustępował z występujących terenów, pozostawił ciekawe formy w postaci licznych wyniesień morenowych oraz dolin erozyjnych. W kilkunastu obniżeniach znajdują się malownicze jeziora, z których największe to Gołdopiwo, jak i Sołtmany bądź Żywe. Poza tym większość jezior oraz jeziorek połączonych jest ciekami wodnymi. Zatem na jeziorach w sporej obfitości występują zróżnicowane gatunki kaczek, jak i perkozy czy łyski oraz łabędzie i sporo innych.

Udając się na opisywane obszary powinniśmy skorzystać z bazy noclegowej w Kruklankach. Znaleźć tu można liczne hostele, pensjonaty czy pola namiotowe. Zaplecze noclegowe jest tak duże, że każdy z pewnością znajdzie odpowiednie dla siebie noclegi.

Największą atrakcyjność terenu można poznać poruszając się pieszo bądź na rowerze. W ostatnim okresie wytyczono tu trasę spacerowej ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej, na której można również podziwiać oraz poznawać przyrodnicze walory, ale również historię gminy. Wskazuje się, iż do dyspozycji turystów pozostają wszelkie oznakowane trasy rowerowe, które przecinają poszczególne pola, lasy, jak i łąki. Poza tym pagórkowaty teren z długo zalegającą pokrywą śnieżną sprzyja również uprawianiu narciarstwa oraz organizowaniu kuligów. Specjaliści wskazują, że urozmaicona rzeźba terenu i podłoże glebowe stwarzają określone warunki dla rozwoju zróżnicowanych form poszczególnej roślinności: leśnej, jak również łąkowej, wodnej oraz szuwarowej bądź innej. Poza tym tradycyjne gospodarstwa chłopskie z oryginalną zabudową nadają tejże okolicy niepowtarzalny charakter.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>