Historia i zabytki w Obornikach Śląskich

Historia Obornik Śląskich sięga do przełomu XIII i XVI wieku, choć tereny te zamieszkane były już o wiele, wiele wcześniej, bo w epoce mezolitu i neolitu. W roku 1300 powstała tutaj wieś na prawie magdeburskim – najprawdopodobniej pod nazwą „Obora”. Oficjalna etymologia obecnej nazwy miejscowości to potwierdza i doszukuje się przyczyn powstania tej nazwy w tym, że mieszkańcy zajmowali się hodowlą bydła. W XIX wieku w miejscowości powstało uzdrowisko – miało to związek z odkryciem źródła szczawy żelazistej czyli wody mineralnej mocno nasyconej dwutlenkiem węgla. Uzdrowisko przez długi czas się rozwijało i powstawały tutaj kolejne obiekty do niego należące, które możemy do dziś podziwiać jako zabytki. Tych zresztą w mieście nie brakuje.

Będąc tu, warto na pewno zwrócić uwagę nie tylko na zabudowę sanatoryjną, czy park zdrojowy, ale także na miejsca takie, jak na przykład pochodzący również z XIX wieku dworzec kolejowy czy też tak zwany Dom Panien Śląskich, neogotycki budynek, w którym przebywały opiekujące się pacjentami sanatoriów siostry boromeuszki. Powinniśmy koniecznie przyjrzeć się tutejszej poczcie oraz wybrać na XIX-wieczny „zamek”, który tak naprawdę jest neogotyckim pałacem rodu Schaubertów. Z zabytków oficjalnie wpisanych do rejestru warto zobaczyć tutejszy kościół parafialny pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa, który wybudowano na przełomie XIX i XX wieku, a także dawny kościół ewangelicki, w którym obecnie mieści się rzymskokatolicka parafia pod wezwaniem świętego Tadeusza Judy i świętego Antoniego Padewskiego. Nie zaszkodzi również, żebyśmy wyruszyli na ulicę dworcową, gdzie możemy podziwiać willę z ogrodem, również z przełomu XIX i XX wieku.

Poza tym Oborniki Śląskie do dziś przez swój łagodny klimat oraz malownicze otoczenie nazywane są „zielonymi płucami Wrocławia”, dlatego doskonale się nadają na cel wakacyjnych wypraw. Mamy tutaj wiele historycznych miejsc do zwiedzania, ale także możemy liczyć na spokój i relaks. Miejscowość jest doskonale przygotowana na przyjęcie turystów. Posiada bogatą bazę noclegową oraz wypoczynkowo-turystyczną. Z łatwością znajdziemy w mieście nocleg. Oborniki Śląskie to miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić, by poznać bliżej jego historię i przede wszystkim zafundować sobie kilka dni prawdziwego wypoczynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>