Co warto zobaczyć w Kwidzynie?

Kwidzyn – miasto bogate w niezwykłe zabytki, pełne atrakcji oraz posiadające zaskakująco ciekawą historię. Jest miejscem, które koniecznie trzeba zobaczyć, przebywając w północnej części Polski. Miasto należy do powiatu kwidzyńskiego oraz województwa pomorskiego. Usytuowane jest nad rzeką Liwą. Położone jest w odległości 5 km od rzeki Wisły. Urok tego miasta z pewnością zachwyci niejedną osobę. Kwidzyn znajduje się na skraju Doliny Dolnej Wisły oraz w Dolinie Kwidzyńskiej.

Wręcz niemożliwe jest zwiedzenie wszystkich miejsc podczas jednego dnia. Warto w tej sytuacji wynająć komfortowe noclegi. Kwidzyn posiada różnorodne ośrodki wczasowe. Baza noclegowa spełniająca wszelkie standardy sprawi, że pobyt w tej malowniczej miejscowości będzie wspaniałym wypoczynkiem. Szczególnie warto wybrać się tu z całą rodziną. Sporo jest tu atrakcji turystycznych, które są odpowiednie zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Czego nie można przegapić przebywając w Kwidzynie? W tej pięknej miejscowości znajduje się florystyczny rezerwat przyrody Kwidzyńskie Ostnice. Położony jest na terenie gminy Kwidzyn. Jego powierzchnia zajmuje około 2,56 hektara. Ustanowiono go w roku 1966. Główną ideą jego założenia była ochrona stanowiska ostnicy Jana oraz gatunków ciepłolubnych, do których należą sasanka łąkowa oraz otwarta. Znajduje się na niewielkiej polanie śródleśnej. Usytuowany jest na stromym zboczu oraz ogrodzony płotem wykonanym z drewna. Dzisiaj porasta ją trzcinnik piaskowy, który jest niebezpieczny dla egzystencji ostnicy Jana. W rezerwacie zobaczyć można motyla kraśnika oraz rzadką muchówkę z rodziny rączycowatych. Żyje tu również rzekotka drzewna.

Przebywając w Kwidzynie warto także zobaczyć dom św. Elżbiety. Placówkę powołano w 1907 roku. Prowadzono tam dom opieki dla osób starszych oraz opuszczonych, pomoc duszpasterską, a także przedszkole dla dzieci. Sprawowano tam także opiekę ambulatoryjno-terenową dla biedniejszej ludności. W wyniku decyzji władz komunistycznych siostry zostały wydalone z pracy. Przerwano ich działalność. Siostry jednak odzyskały własność w roku 1994. Obecnie prowadzona jest tu opieka nad starszymi i schorowanymi ludźmi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>